רפואה מרחוק 17.02.2022

טיפול וירטואלי בסוף החיים וטיפול פליאטיבי: בדיקת ראיות מהירה

חוקרים סבורים כי טיפול פליאטיבי וטיפול סוף חיים וירטואלי מהווה תוספת חיובית לטיפול פנים מול פנים

מטרת החוקרים בבדיקת הראיות המהירה הזו הייתה לזהות שיטות טיפול וירטואליות בטוחות ויעילות בכל הנוגע לטיפול סוף החיים והטיפול הפליאטיבי.

החוקרים חיפשו במאגרי המידע PubMed,יGoogle ו-Google Scholar ואיתרו 33 מאמרים שעברו ביקורת עמיתים שהיו מאמרי סקירה או מחקרים התערבותיים/מחקרי הערכה והציגו נתונים השוואתיים. החוקרים סנתזו את הנתונים באופן נרטיבי וסיווגו את התוצאות בנפרד עבור מטופלים, ספקים של שירותי בריאות, מטפלים ומערכת הבריאות.

החוקרים דיווחו כי המחקרים תיארו מגוון רחב של שיטות טיפול וירטואליות, כולל ייעוץ בווידאו, אפליקציות לטלפון הנייד, סרטונים, אתרי אינטרנט, תמיכה טלפונית, שימוש בדואר האלקטרוני ובהתראות. הם מצאו כי ככלל, המחקרים דיווחו על תוצאי איכות חיים דומים או טובים יותר בטיפול פליאטיבי פנים מול פנים, בייחוד כאשר הטיפול הווירטואלי שימש כתוספת ולא בתור תחליף לטיפול של פנים מול פנים. כמו כן, נמצא כי המטופלים, המטפלים ונותני שירותי הבריאות, דיווחו על גישה חיובית כלפי השימושיות והעזרה כפי שנתפסו על ידם. החוקרים זיהו אתגרים שונים הקשורים למגבלות הטכנולוגיות, אמון, חששות בנושאים אתיים, עומס מנהלי ופערים בראיות.

החוקרים הגיעו למסקנה כי בסך הכל, רוב המחקרים מצאו ששיטות טיפול וירטואליות הן בטוחות ויעילות בכל הנוגע לטיפול סוף החיים והטיפול הפליאטיבי, ללא תוצאים שליליים או מזיקים, בייחוד כאשר הן משמשות כתוספת לטיפול פנים מול פנים.

מקור:

Dolan, H. et al. Journal of Telemedicine and Telecare 2021; 27(10); 631-637. https://doi.org/10.1177/1357633X211046118

נושאים קשורים:  רפואה מרחוק,  רפואה פליאטיבית,  טיפול סוף החיים,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו