רפואה פליאטיבית 10.02.2022

טיפול פליאטיבי כוללני לחולים שאינם חולי סרטן

חוקרים סבורים כי יש חשיבות לזיהוי הצרכים הקשורים לטיפול הפליאטיבי בשלב מוקדם

ידוע כי רוב החולים בשלבים האחרונים של חייהם, יכולים לקבל טיפול פליאטיבי כללי, על ידי רופאים כלליים. חולים שאינם חולי סרטן שולטים בתחום זה, זאת בניגוד לטיפול פליאטיבי מותאם אישית.

מטרת החוקרים לסקור את הספרות ולהתמקד בנושאים עדכניים בנוגע לטיפול בחולים שאינם חולי סרטן בסוף החיים, במסגרת טיפול פליאטיבי ראשוני. לשם כך, ערכו חיפוש במאגרי המידע PubMed ו-Scopus משנת 2008 ועד 2013. לאחר מכן, ערכו אנליזה איכותית של התוכן על פי ההנחיות של PRISMA.

החוקרים איתרו סך הכל 127 מאמרים שהתאימו להיכלל באנליזת התוכן האיכותית ובסקירה הסופית, והתחלקו לארבעה נושאי ליבה: (1) קבוצות יעד ספציפיות (כגון חולים קשישים, חולים עם אי ספיקת לב מתקדמת וכאב), (2) שיתוף פעולה בין רופאים כלליים לרופאים מתחומים אחרים ואנשי מקצוע שונים בתחום הבריאות, (3) הסמכות בטיפול פליאטיבי ו-(4) מתן טיפול פליאטיבי ראשוני. החוקרים דיווחו כי רוב המאמרים שאותרו היו קשורים לנושא הרביעי ולתת-הנושא הספציפי של מכשולים וגורמים מקלים הקשורים לטיפול הפליאטיבי. כמו כן, נמצא כי תיאום לא מספק בין האנשים המעורבים בטיפול היה המחסום שעלה לעתים הקרובות ביותר. לבסוף, נמצא כי תכנון הטיפול המתקדם, כולל היבטים קונקרטיים הקשורים לטיפול הפליאטיבי בשלב מוקדם, יכול להועיל הן למטופלים והן לאנשי המקצוע בתחום.

החוקרים הגיעו למסקנה כי ישנה חשיבות עליונה לייעול התהליכים במתן טיפול פליאטיבי ויש משמעות לדיון בנושאי סוף החיים בשלב מוקדם. הם סבורים כי זיהוי מובנה של צרכי הטיפול הפליאטיבי, על ידי כלי הערכה מתאימים, הינו חיוני וקריטי.

מקור:

Afshar, K. et al. Der Schmerz 2021; 35; 161–171. https://doi.org/10.1007/s00482-016-0135-4

נושאים קשורים:  רפואה פליאטיבית,  רופא כללי,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו