טיפול במוזיקה 13.09.2023

האם טיפול במוזיקה תורם לרווחה רוחנית בחולים פליאטיביים?

חולי סרטן בשלב מתקדם חווים לעתים קרובות תסמינים גופניים ופסיכולוגיים המשפיעים לרעה על איכות חייהם. כיצד טיפול במוזיקה משפיע על רווחתם הרוחנית ועל מדדי איכות חיים נוספים?

טיפול במוזיקה. אילוסטרציה

חולים המקבלים טיפול פליאטיבי על רקע סרטן בשלב מתקדם חווים לעתים קרובות תסמינים גופניים ופסיכולוגיים המשפיעים לרעה על איכות חייהם (QoL) ועל רווחתם הרוחנית. טיפול במוזיקה עשוי לשמש ככלי לניהול התסמינים בחולים הללו. עם זאת, יעילות הטיפול עדיין אינה ברורה.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת Seminars in oncology nursing מטרת החוקרים היתה לקבוע את יעילות הטיפול במוזיקה על הרווחה הרוחנית, QoL, הכאב וכן המצוקה הפסיכולוגית של המטופלים באמצעות ניסויים אקראיים מבוקרים (RCT).

לצורך כך, החוקרים ערכו חיפוש שיטתי במסדי הנתונים EMBASE, PubMed, Cochrane Library, CINAHL, Web of Science ובמרשם ClinicalTrial.gov המתוארכים עד לספטמבר 2022. במטא-אנליזה נכללו שבעה RCT, המקיפים בסך הכל 747 חולי סרטן בשלב מתקדם.

ממצאי החוקרים עולה כי הטיפול במוזיקה הוביל לשיפור מובהק ברווחה הרוחנית של החולים, עם הפרש ממוצע של 0.43 (רווח בר-סמך של 95%, 0.25 עד 0.61, P <.001) בקבוצת ההתערבות בהשוואה לקבוצת הביקורת.

עם זאת, לא נמצאו הפרשים קבוצתיים מובהקים בין קבוצות ההתערבות והביקורת ל-QoLי(P = .11), כאב (P = .20) ומצוקה פסיכולוגית (P = .81). מכאן, ניתן לראות כי טיפול במוזיקה עשוי לשפר ביעילות את הרווחה הרוחנית של חולים המקבלים טיפול פליאטיבי. עם זאת, השפעותיו המיטיבות על איכות החיים, הכאב והמצוקה הפסיכולוגית היו מינימליות.

החוקרים מסכמים ניתן לשלב התערבויות של טיפול במוזיקה על מנת לסייע למטופלים להתמודד עם צרכיהם הרוחניים/ הקיומיים. על מחקרים עתידיים בנושא לכלול זיהוי של המאפיינים האופטימליים לצורך התערבויות טיפול במוזיקה, וזאת במטרה לסייע בשיפור איכות הטיפול הפליאטיבי בחולים הסובלים מסרטן בשלב מתקדם.

מקור:

Huda N, Banda KJ, Liu AI, Huang TW. Effects of Music Therapy on Spiritual Well-Being among Patients with Advanced Cancer in Palliative Care: A Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Semin Oncol Nurs. 2023 Aug 2:151481. doi: 10.1016/j.soncn.2023.151481. Epub ahead of print. PMID: 37541810.

נושאים קשורים:  סרטן מתקדם,  מטא-אנליזה,  טיפול במוזיקה,  טיפול פליאטיבי,  רווחה רוחנית,  איכות חיים,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו