דלקת ורידים 17.10.2023

שימוש בקומפרסים חמימים לטיפול בפלביטיס

כיצד קומפרסים לחים וחמימים עשויים להשפיע על חולים הסובלים מפלביטיס כתוצאה משימוש בצנתר תוך-ורידי? הנה התוצאות

צנתור תוך ורידי, אינפוזיה. אילוסטרציה

פלביטיס (דלקת ורידים) מהווה סיבוך שכיח יחסית בקרב חולים פליאטיביים. עם זאת, הפרקטיקות הסיעודיות הקיימות כיום מוגבלות באופן יחסי מבחינת יכולת הטיפול בסיבוך זה.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת European Journal of Oncology Nursing, מטרת החוקרים היתה לקבוע כיצד קומפרסים לחים וחמימים עשויים להשפיע על חולים הסובלים מפלביטיס כתוצאה משימוש בצנתר תוך-ורידי.

לצורך כך, החוקרים גייסו 70 חולים (35 ביקורות ו-35 להתערבות) אשר אושפזו במחלקה הפליאטיבית של בית החולים Training and Research בטורקיה וסבלו מתסמיני פלביטיס. במסגרת המחקר נערך מעקב אחרי אזור הפלביטיס של החולים בקבוצות הביקורת וההתערבות, למשך שלושה ימים בסך הכל.

שתי הקבוצות קיבלו טיפול סיעודי שגרתי אשר היה הטיפול היחיד שניתן בקבוצת הביקורת. קבוצת ההתערבות טופלה בנוסף עם קומפרסים לחים וחמימים בטמפרטורה של 28 מעלות צלזיוס למשך 15 דקות, שלוש פעמים ביום ובמשך שלושה ימים בסך הכל.

מתוצאות החוקרים עולה כי חלה ירידה בין דרגות הפלביטיס הראשוניות והסופיות בין קבוצת הביקורת לקבוצת ההתערבות, אך ההבדל לא היה מובהק סטטיסטית (p=0.957, p=0.078). עם זאת, בהערכה הסופית של אזור הפלביטיס נצפה הבדל מובהק סטטיסטית מבחינת האדמומיות, רוחב הבצקת ומידת הכאב בהשוואה בין קבוצת הביקורת לקבוצת ההתערבות, לטובת קבוצת ההתערבות (p˂0.001, p=0.006, p˂0.001, בהתאמה).

לסיכום, ממצאי החוקרים מצביעים על כך שקומפרסים חמימים המונחים שלוש פעמים ביום עשויים לסייע בטיפול בפלביטיס.

מקור:

The effect of warm moist compress in peripheral intravenous catheter-related phlebitis. Fatma Aksoy, Sule Biyik Bayram. European Journal of Oncology Nursing Available online 11 October 2023

נושאים קשורים:  פלביטיס,  טיפול פליאטיבי,  קומפרסים,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו