אי ספיקת לב 09.11.2023

מהו ערכו של טיפול פליאטיבי בחולי אי ספיקת לב?

מחקר בדק את עמדתם של קרדיולוגים בנוגע לקבלת ייעוץ פליאטיבי בחולי אי ספיקת לב מתקדמת. הנה התוצאות

טיפול בחולה קרדיולוגי. אילוסטרציה

יש דרכים רבות בהן טיפול פליאטיבי יכול לסייע לחולים עם אי ספיקת לב. עם זאת, לא ברור מהו התפקיד של טיפול פליאטיבי בתמיכה בחולים אשר שוקלים, או משתמשים, בטיפולים מתקדמים בשל מחלתם.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת Journal of Palliative Medicine מטרת החוקרים היתה להבין את נקודות המבט של המטפלים המפנים לטיפול פליאטיבי בכל הנוגע לתפקידו של טיפול זה בחולי אי ספיקת לב השוקלים טיפולים מתקדמים או משתמשים בטיפולים אלה.

לצורך כך החוקרים ערכו מחקר איכותני באמצעות semistructured interview guide. המחקר נערך במרכז רפואי אקדמי בארה"ב עם תכנית משולבת של טיפול פליאטיבי ולבבי. החוקרים ערכו ראיונות עם מטפלים מתחום הקרדיולוגיה - קרדיולוגים, מנתחי לב וצוות סיעודי המטפלים בחולים עם אי ספיקת לב אשר שוקלים טיפולי לב מתקדמים או מטופלים באמצעותם.

החוקרים ערכו אנליזה באופן דדוקטיבי ואינדוקטיבי על תמלילי הראיונות על מנת לאתר נושאים מנקודת מבטם של המטפלים.

החוקרים זיהו חמישה נושאים הנוגעים לתפקידו של הטיפול הפליאטיבי בחולים השוקלים טיפולים מתקדמים או מטופלים עם כאלה: (1) חינוך והדרכה של המטופלים; (2) תמיכה בטיפול תואם מטרה (goal-concordant care); (3) ניהול תסמינים; (4) מענה לצרכים פסיכוסוציאליים; (5) ניהול טיפול סוף חיים. בנוסף, המטפלים הציעו כי טיפול פליאטיבי עשוי לשמש לצורך סיוע בטיפולים מתקדמים ולא רק כאמצעי נוסף במסגרת טיפול לסוף החיים.

החוקרים מסכמים כי צוותי הטיפול הקרדיולוגי מכירים בערך של שילוב טיפול פליאטיבי בחולי אי ספיקת לב בשלבים שונים. טיפול פליאטיבי בחולים אלה עשוי לספק אפשרויות טיפול, לתמוך בתהליכי קבלת החלטות ולעודד טיפול תואם מטרה במטופלים השוקלים טיפולים מתקדמים או מקבלים טיפולים אלה.

החוקרים מוסיפים כי העלאת המודעות להזדמנויות שילוב טיפול פליאטיבי לאורך הטיפול בחולים הללו עשויה לסייע לצוותים קרדיולוגיים בתיאום טוב יותר מול מומחים לטיפול פליאטיבי במטרה לשפר את הטיפול בחולים אלה.

מקור:

Todd A. Barrett, Sarah R. MacEwan, Halia L. Melnyk, Jaclyn Volney, Jonathan Singer, Gennaro Di Tosto, Laura J. Rush, Karen Shiu-Yee, Raymond Benza, and Ann Scheck McAlearney. The Role of Palliative Care in Heart Failure, Part 1: Referring Provider Perspectives About Opportunities in Advanced Cardiac Therapies. Journal of Palliative Medicine. ahead of printhttp://doi.org/10.1089/jpm.2022.0595

נושאים קשורים:  אי ספיקת לב,  השתלת לב,  איכות חיים,  מחקרים,  טיפול פליאטיבי
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו