סרטן ריאה 04.01.2024

מנבאים קליניים ומעבדתיים לשרידות טובה יותר של חולי NSCLC מקומי

במחקר נבדק אילו מאפיינים קליניים יכולים לנבא שרידות טובה יותר לאחר טיפול ניאואדג'ובנטי לניתוח בחולי סרטן ריאה מסוג NSC עם מעורבות קשריות לימפה. הנה התוצאות

קשריות לימפה. אילוסטרציה

סרטן ריאה מקומי מתקדם מסוג non-small cellי(Non-small Cell Lung Cancer - NSCLC) עם דירוג N1/N2 למעורבות קשריות לימפה מהווה אתגר טיפולי עם שרידות ירודה. נצפתה בעבר תועלת מסוימת לטיפול ניאואדג'ובנטי עם כימותרפיה משולבת עם טיפולים אימוניים. עם זאת, לא זוהה סמן ביולוגי יעיל לניבוי ההשפעה העתידה של הטיפול עבור חולים אלה. בנוסף, הקשר בין מצב מעורבות קשריות לימפה לבין שרידות לאחר טיפול ניאואדג'ובנטי עם כימותרפיה וטיפולים אימוניים אינו ברור.

במחקר רטרוספקטיבי זה נכללו 75 נבדקים עם NSCLC נתיח עם שלב N1/N2 אשר קיבלו טיפול ניאואדג'ובנטי עם משלב של כימותרפיה וטיפולים אימוניים ולאחר מכן עברו ניתוח להסרת הגידול. נאספו מאפיינים קליניים, מידע ניתוחי ומאפייני בטיחות עבור נבדקים אלה.

החוקרים בחנו מתאם בין תגובה פתולוגית משמעותית (Major Pathological Response - MPR) ותגובה פתולוגית מלאה (Pathological Complete Response - pCR) לבין מידע קליני. כמו כן, נבחן הקשר בין שרידות ללא התקדמות (Progression Free Survival - PFS) ושרידות כוללת (Overall Survival - OS) אל מול תגובה פתולוגית ומצב מעורבות קשריות לימפה.

מתוך 75 הנבדקים, 69 (92%) חוו תופעות לוואי מקושרות לטיפול, בעוד תופעות לוואי חמורות בדרגה 3-4 נצפו רק עבור 8 נבדקים (10%). כלל הנבדקים השיגו גבולות ניתוחיים נקיים מגידול (R0) עם שיעור MPR של 60% ו-pCR של 36%.

67% מהנבדקים עם מעורבות קשריות בדרגה N1 ו-77% מהנבדקים עם מעורבות בדרגה N2 הדגימו קשריות נקיות לאחר הטיפול הניאואדג'ובנטי. נצפו הבדלים מובהקים בתגובה הפתולוגית בין נבדקים על פי ריבוד לפי גיל, היסטולוגיה ומעורבות קשריות לימפה מרובות.

שיעורי PFS היו גבוהים יותר בנבדקים שהדגימו MPR. בנוסף נמצא כי בקבוצת הנבדקים שלא נמצאה מעורבות קשריות לימפה לאחר הטיפול הניאואדג'ובנטי שיעורי PFS עמדו על 90.1% ו-83.6% לאחר 2 -18 חודשים, בהשוואה ל-70.1% ו-63.7%, בהתאמה, בקבוצת הנבדקים עם מחלה שאריתית בקשריות לאחר טיפול ניאואדג'ובנטי.

מסקנת החוקרים היתה כי טיפול ניאואדג'ובנטי עם כימותרפיה וטיפולים אימוניים עבור נבדקים עם NSCLC ומעורבות קשריות לימפה הינו בטוח וניתן ליישום. נבדקים קשישים עם סרטן של תאי קשקש (Squamous Cell Carcinoma - SCC) עשויים להדגים תגובה פתולוגית טובה יותר, בעוד מעורבות של מספר קשריות לימפה מהווה גורם מנבא שלילי. היעדר מעורבות קשריות לימפה לאחר טיפול ניאואודג'ובנטי מביא לעלייה ב-PFS ו-OS.

מקור:

Du, C., Chen, Y., Zhou, Y. et al. Neo-adjuvant chemotherapy plus immunotherapy in resectable N1/N2 NSCLC. BMC Cancer 23, 1260 (2023). https://doi.org/10.1186/s12885-023-11745-x

נושאים קשורים:  סרטן ריאה non-small cell,  שרידות,  תגובה פתולוגית,  טיפול ניאואדג'ובנטי,  טיפול אימוני,  כימותרפיה,  ניתוח,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו