רפואה פליאטיבית 30.01.2024

הערכת טיפול פליאטיבי הנתמך ע"י רופאים בהובלת אחיות

במחקר נמצא כי שירות נתמך על ידי רופא בהובלת אחות (VNLDS) קישר רפואה פליאטיבית בפרופילי מחלה ספציפיים ונרמל את גישת הרפואה הפליאטיבית במרכז רפואי אקדמי

טיפול פליאטיבי. אילוסטרציה

בית החולים Groote Schuur הוא בית חולים אקדמי גדול בדרום אפריקה שנמצא בתהליך של שילוב PC באמצעות שירות נתמך על ידי רופא בהובלת אחות - VNLDS, שהוקם לראשונה כדי לספק טיפול קליני.

אינטגרציה של PC צריכה להתרחש על פני מימדים מרובים ועלולה לגרום לדרגות משתנות של אינטגרציה בין רמות של מערכת הבריאות. במחקר זה, החוקרים ביקשו לבחון את ה-VNLDS באמצעות הערכה מונחית תיאוריה כדי לתאר כיצד השירות השפיע על האינטגרציה.

אספקת שירות מחשבים נצפית היא הליבה לשילוב PC ברחבי מערכת הבריאות כיוון שהיא מאתגרת מחסומים נורמטיביים. עם זאת, ה-VNLDS לא הצליח להשיג אינטגרציה במנהיגות וממשל, בחינוך ובהנחיות ומדיניות כלל בתי החולים. אינטגרציה של כל המערכת, המהווה בסיס למחויבות הארגונית למצוינות PC, היא הליבה לשילוב PC.

לאחרונה, פורסמו בכתב העת Palliiative Care and Social Care, ממצאיו של מחקר שעסק בתהליך האינטגרציה של PC  במערכת הבריאות. תהליך האינטגרציה של PC הוקל בדרכים הבאות: השירות סיפק PC קליני טוב; ההשתלבות הצליחה במחלות ספציפיות, כגון סרטן אך לא בכל המחלות; התפתחו מבנים ארגוניים בתוך השירות והתועלת הנצפית של טיפול קליני טוב הגדילה את הערך של בעלי העניין שהוקצו ל-PC ובכך הניעו את האימוץ של PC.

עם זאת, עדיין ישנם קלינאים שאינם מתייחסים לשירותי PC. פער זה בהפניה עשוי להיות מבוסס על הנחות ותפיסות מוטעות לגבי PC, במיוחד ברמה הארגונית.

החוקרים הסיקו כי שירות VNLDS קישר למעשה PC בפרופילי מחלה ספציפיים ונרמל את גישת ה-PC שבה עובדי שירותי הבריאות צפו בשירות. פערי אינטגרציה אלה עשויים להיות מבוססים על הנחות ותפיסות מוטעות לגבי PC, במיוחד ברמה הארגונית.

מקור:

Krause R, Gwyther L, Olivier J. Evaluating a vertical nurse-led service in the integration of palliative care in a tertiary academic hospital. Palliative Care and Social Practice. 2024;18. doi:10.1177/26323524231224806

נושאים קשורים:  רפואה פליאטיבית,  VNLDS,  PC,  אינטגרציה,  שירותי בריאות
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו